O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Tuleja tekturowa, czyli z czego zrobić drapak dla kota?

Oferowane przez nas tekturowe tuleje powstają z wysokiej jakości materiałów, są solidne, wytrzymałe i trwałe. To sprawia, że można je wykorzystywać na wiele sposobów i w różnych gałęziach przemysłu. Dużą grupę odbiorców naszych wyrobów stanowią producenci drapaków dla kotów. Jak zrobić drapak z tekturowej tulei? Jak się okazuje, zadanie to jest na tyle proste, że bez większego trudu można wykonać taką konstrukcję metodą DIY, z wykorzystaniem bardzo prostych narzędzi, jakie wielu z nas ma w domu.

Tekturowe tuby powstają ze zwijanej spiralnie lub równolegle tektury. W zależności od tego, jak grubą ściankę ma mieć gotowy wyrób, takich warstw może być kilka, a nawet kilkadziesiąt. Ich kształt sprawia, że świetnie nadają się do przechowywania i transportu różnych materiałów – mogą to być produkty sypkie, zużyte baterie, świetlówki. Często tuleje wykorzystywane są do nawijania różnego rodzaju materiałów – od tekstyliów, poprzez liny, przewody elektryczne, folie, na metalach nieżelaznych kończąc.
Właśnie ta łatwość nawijania na tekturową tubę lin, sznurów i przewodów w połączeniu z ich solidnością sprawia, że bardzo dużo naszych produktów trafia do zagranicznych i polskich producentów drapaków dla kotów.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wykonać samodzielnie taki drapak dla kota. Jak to zrobić? Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedniej wielkości tubę o stosownej grubości ścianek… i przystąpić do dzieła.

Z czego zrobić drapak dla kota?

Niezależnie od tego, czy drapak będzie mały i miał najprostszą konstrukcję (pionowy słupek), czy też będzie zajmował przestrzeń od podłogi do sufitu, musi być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego ważne jest, aby zrobić drapak dla kota z materiałów, które zapewnią stabilność konstrukcji. Nie mogą też z niego wystawać żadne ostre elementy, jak gwoździe, druty czy śruby, o które zwierzę mogłoby się zranić.
Im bardziej złożona konstrukcja drapaka (platformy, legowiska, przymocowane w różnych miejscach zabawki), tym chętniej zwierzę będzie z niego korzystać.
Z czego zrobić drapak dla kota? Oprócz tuby potrzebna będzie jeszcze lina (np. sizalowa), klej na gorąco, gruba deska, wkręty i wkrętarka oraz zszywacz tapicerski. Wysokość tuby należy dobrać do gabarytów naszego pupila – dla małych kotów wystarczająca wysokość to ok. 100 cm, natomiast drapak dla dużego kota powinien mieć ok. 130 cm – tak, aby zwierzę mogło się swobodnie rozciągnąć do wysokości drapaka.
Za podstawę konstrukcji posłuży gruba deska (ewentualnie płyta wiórowa – rozwiązanie raczej do niższych drapaków), do której za pomocą wkrętów zostanie przymocowana owinięta liną sizalową tuba. Deskę/ płytę warto zabezpieczyć miłą w dotyku tkaniną (świetnie w tej roli sprawdzi się np. stary, gruby koc), którą przytwierdzamy za pomocą zszywek tapicerskich.
Tak wykonany drapak dla kota to najprostsza konstrukcja, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w górnej części wykonać z płyty wiórowej platformę, a nawet dodatkowe piętro z kolejną tekturową tubą.

Koszt gotowego drapaka może być wysoki, a ceny największych konstrukcji bywają dla niektórych właścicieli czworonogów wręcz zaporowe. Łatwo jednak można samodzielnie zrobić drapak dla kota. Z czego? Przede wszystkim z tekturowej tuby, która zagwarantuje solidność, trwałość i długą żywotność konstrukcji – o czym doskonale przekonali się odbiorcy naszych produktów, którzy wytwarzają z nich drapaki na skalę przemysłową.


16 października 2023