O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Sztuka krajobrazu, czyli jak poradzić sobie z wyzwaniami w ogrodzie

Naturalne nierówności terenu potrafią spędzić sen z powiek właścicieli posesji. Pagórki, skarpy i pofałdowania terenu dodają przestrzeni oryginalności i aury tajemniczości, pozwalają na stworzenie ciekawego efektu wizualnego. Człowiek chętnie przebywa wśród natury, ale trzeba wiedzieć, jak właściwie zagospodarować taką przestrzeń. Czy to w ogóle możliwe? Tak. Z pomocą tekturowych tulei szalunkowych inwestor samodzielnie jest w stanie tworzyć skuteczne i piękne rozwiązania, bez względu na ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu czy wielkość i charakter posesji.

Pomysł pierwszy. Taras na skarpie

Konstrukcja takiego tarasu jest wyjątkowo prosta, jeśli można go w całości umieścić na szczycie skarpy, która zostanie zabezpieczona murem oporowym. Jednak nie zawsze właśnie ta opcja może zostać wykonana. Dużo częściej dochodzi do sytuacji, w której tylko część tarasu może spocząć na wyniesieniu terenu, a część musi zostać wsparta przez fundamenty słupowe.

Projekt taki wydaje się być skomplikowany i drogi. Jednak wcale nie musi tak być, a do wykonania malowniczego zakątka nie zawsze trzeba zatrudniać ekipę budowlaną.

Jeśli tylko inwestor ma chęć i ochotę oraz trochę umiejętności może fundamenty słupowe wykonać samemu. Do zrobienia słupków fundamentowych najwygodniej jest użyć tekturowych tulei szalunkowych. Wykop pod taką tuleję wykonuje się przy pomocy wiertnicy spalinowej lub ręcznej – łatwo je znaleźć w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Wymagana głębokość wykopu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od rodzaju gruntu. Najlepiej by spód słupków znajdował poniżej strefy przemarzania gruntu.

Dla usprawnienia prac umieszczone w gruncie tuleje tekturowe można zalać szybkowiążącym betonem. Przed jego wylaniem dla wzmocnienia konstrukcji można zastosować pręty zbrojeniowe. A następnie na słupach w świeżym jeszcze betonie zainstalować stopy metalowe, na których bezpiecznie spoczną legary, a na nich pozostała konstrukcja tarasu. Przy odpowiedniej liczbie rąk do pracy taras na skarpie może powstać nawet w jeden dzień. Właściciele domu czy mieszkania z ogródkiem szybko będą się cieszyć większym kawałkiem wypoziomowanej przestrzeni, na której wygodnie i bezpiecznie można rozstawić krzesła, leżaki, a nawet przenośny basen.

A skoro o wygodzie i bezpieczeństwie mowa to…

Pomysł drugi. Małe prywatne molo

Właściciele nadbrzeżnych posesji oczywiście dość rzadko sami podejmują się budowania prywatnego molo. Ale komfortowa drewniana ścieżka prowadząca nad wodę przez rozgrzany piasek lub tereny leśne przyda się każdemu, a zwłaszcza temu, kto musi dodatkowo zadbać o najmłodszych.

Dzikie ostoje przyrody to najczęściej miejsca występowania gruntów nienośnych, na którym budowanie stabilnych i trwałych konstrukcji wymaga dokładnego przemyślenia i … znalezienia sprawdzonych rozwiązań. Częstym z nich jest palowanie, jednak drewniane pale w bite w takie podłoże szybko ulegają biodegradacji. Co robić? Nie należy się bać nowoczesnych mieszanek betonowych. Tu powracamy do fundamentu słupowego i tekturowych tulei szalunkowych.

Drewniane ścieżki święcą swoje triumfy. Dobrze wyglądają, są ekologiczne, trwałe, ułatwiają poruszanie się w naturalnym terenie. Aby móc je bezpiecznie użytkować wymagają solidnych podwalin. Wykop, w którym umieszczone zostaną tuleje musi sięgać poniżej warstw jakichkolwiek gruntów nośnych. Prace powinny przebiegać tak, jak w przypadku wyżej opisywanego tarasu. Ścieżkę warto skonstruować w taki sposób aby była ona podwyższona o około 60 cm od poziomu gruntu. Pozwoli to na właściwe zachowanie powierzchni biologicznie czynnej.

Tak posadowiona drewniana ścieżka może zostać wykonana z gotowych komponentów, jeśli jednak zostanie podjęta decyzja o jej budowie od zera, to trzeba zadbać o jakość. Drewniano-belkowa konstrukcja powinna zostać starannie połączona złączami ciesielskimi i mechanicznymi. Można pokusić się również o wykonanie drewnianej balustrady.

W obu przypadkach przy tworzeniu wyżej opisanych obiektów małej architektury należy pamiętać o zachowaniu spadków.

Współczesne rozwiązania budowlane pozwalają wcielać w życie ciekawe pomysły architektoniczne szyte nie tylko na największą miarę. Na odważne i ciekawe pomysły mogą sobie pozwolić wszyscy, jeśli tylko mają chęć i odwagę. A tuleje tekturowe mają dodatkowo taką przewagę, że nie zmuszają do nadmiernego betonowania terenu.


22 czerwca 2021