Kartonowe tuleje szalunkowe świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zbudowania słupa czy kolumny, szczególnie zaś wówczas, gdy elementów o przekroju koła ma powstać więcej. Nic dziwnego, że obok budownictwa przemysłowego czy rodzinnego (zwłaszcza styl dworkowy) po szalunki tekturowe chętnie sięga również budownictwo sakralne.
Słupy konstrukcyjne, filary i ozdobne kolumny widujemy niemal w każdym obiekcie sakralnym. Nawet wówczas, gdy budynek architektonicznie bardziej wpisuje się w surowy styl nowoczesny niż w tradycyjne koncepcje obiektów kultu religijnego, takie elementy często się pojawiają, stanowiąc podparcie stropu (słupy konstrukcyjne) lub pełniąc rolę dekoracji.
Warto przy tym pamiętać, że w zależności od przeznaczenia słupa/kolumny, konieczne będzie wykonanie innego zbrojenia. W przypadku filara o funkcji konstrukcyjnej będzie ono musiało być o wiele solidniejsze niż w przypadku kolumny ozdobnej. Jednak niezależnie od roli elementu betonowego o przekroju koła, podczas wykonywania prac doskonale sprawdzą się tekturowe tuleje szalunkowe. Ponieważ są one dostępne w bardzo szerokim zakresie wymiarów, celnie odpowiadają na potrzeby budownictwa sakralnego. Standardowe średnice mieszczą się w przedziale 150-800 mm (co 50 mm), a długości – 3; 3,5; 4 m. Na specjalne zamówienie możliwe jest jednak wykonanie nietypowych długości i średnic, co otwiera ogromne możliwości wykorzystania tekturowych szalunków właśnie w dużych budynkach sakralnych, zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
Ogromną korzyścią płynącą z zastosowania tekturowych tulei szalunkowych jest prostota ich wykonania, co znacznie przyspiesza przebieg prac. W obiektach sakralnych, gdzie słupów, filarów czy kolumn zazwyczaj jest więcej, ma to szczególnie duże znaczenie. Na tempo wznoszenia elementów betonowych o przekroju koła z wykorzystaniem tekturowych szalunków wpływa przede wszystkim prostota wykonania. Tubę nasadza się od góry na wykonanie uprzednio pręty zbrojeniowe słupa. Następnie należy ustabilizować szalunek poprzez wykonanie np. ramki z drewna wyposażonej w przynajmniej trzy punkty podparcia. Tak przygotowaną tuleję można zalać mieszanką betonową, a po zastygnięciu – w prosty sposób usunąć, rozcinając karton.
Filary, słupy, kolumny – to elementy architektoniczne, które na stałe wpisały się w budownictwo sakralne na całym świecie. Kościoły, katedry, bazyliki, synagogi i meczety a nawet niewielkie kaplice to obiekty, których budowniczowie chętnie sięgają po konstrukcje o przekroju koła, widząc w nich zarówno potencjał dekoracyjny, jak i konstrukcyjny. Podtrzymują wysokie sklepienia, stabilizują konstrukcję, ale przede wszystkim – zdobią, podkreślając wyjątkowy charakter budowli i dzielą przestrzeń na poszczególne strefy. Wykorzystanie do wykonania filarów i słupów kartonowych tulei szalunkowych pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć prace budowlane, a także – obniżyć koszt realizacji inwestycji.