O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Opakowanie z tuby tekturowej na zużyte baterie, świetlówki, żarówki

Tuleje tekturowe znane są przede wszystkim branży budowlanej, bo pozwalają na szybkie (i tanie!) budowanie słupów, fundamentów punktowych oraz innych elementów o przekroju koła. W żaden sposób nie zawęża to jednak obszaru możliwych zastosowań. Jednym z nieoczywistych sposobów, w jaki można wykorzystać tekturowe tuby są pojemniki do przechowywania zużytych baterii lub świetlówek.

Zastosowanie tulei tekturowych i bębnów tekturowych do magazynowania różnych przedmiotów jest powszechne. Można je spotkać w branży meblarskiej (w funkcji rolek do nawijania materiałów tekstylnych), w halach produkcyjnych, gdzie nawija się na nie folie zabezpieczające, w magazynach tkanin, gdzie również służą do nawijania różnego rodzaju materiałów. Powszechnie wykorzystuje je przemysł stalowy, gdzie stosuje się je do nawijania kręgów blachy czy drutów stalowych. Sprawdzają się ponadto jako elementy dystansowe, usztywniające, zabezpieczające różne produkty podczas transportu.

Możliwe jest ponadto zabezpieczanie tektury poprzez impregnację, co zwiększa jej odporność na wilgoć i zapewnia wytrzymałość nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Z tego powodu tekturowe tuleje czy bębny mogą służyć do transportu i przechowywania nie tylko materiałów sypkich i stałych, ale także półpłynnych.
Ciekawym obszarem, w jakim można zastosować bębny tekturowe czy opakowania małej pojemności, jest zbiórka i przechowywanie niewielkich elektrośmieci, czyli m.in. zużytych baterii, świetlówek. Solidne, tekturowe tuby są bardzo wytrzymałe, trwałe, a do tego mają niewielką wagę, co ułatwia późniejszy transport czy przenoszenie pojemników. Tektura deklasuje inne materiały, z których wykonuje się zazwyczaj pojemniki także pod względem ekologii, bo bardzo łatwo można ją zutylizować (w odróżnieniu np. od tworzyw sztucznych). Nie jest też podatna na korozję, przez co sprawdzi się nawet w trudnych środowiskach o wysokim poziomie wilgotności.

Opakowania do przechowywania małych elektrośmieci

Bębny i opakowania tekturowe wykonywane są z klejonej warstwowo tektury, która jest lekka, a jednocześnie bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, sztywna i solidna. Jej stabilność zwiększają ponadto stosowane wzmocnienia z taśmy stalowej, umieszczone na krawędziach pobocznicy. Możliwe są różne warianty wykonania dna takiego bębna/pojemnika – może to być np. blacha stalowa, płyta pilśniowa czy sklejka. Ponadto, aby wyeliminować ryzyko przypadkowego otwarcia się wieka podczas transportu, mocowane jest ono do pobocznicy bębna za pomocą obręczy zaciskowej z zamkiem dźwigniowym. W bezobręczowym wariancie bębnów dno i wieko mocowane są za pomocą dodatkowego pierścienia z tektury.
Bębny tekturowe posiadają atest UN, co oznacza, że można wykorzystać je do przenoszenia różnych materiałów. Dzięki temu mogą służyć do przechowywania zużytych baterii, świetlówek i innych elektrośmieci w zakładach, przedsiębiorstwach i placówkach, w których obowiązują surowe przepisy i normy dotyczące zbierania i przechowywania określonych rodzajów odpadów.


18 kwietnia 2023