O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Budowa tarasu z wykorzystaniem tekturowych tulei szalunkowych

Taras od podstaw szybko i ekologicznie

Przydomowy taras powinien spoczywać na solidnych fundamentach i legarach. Betonowe słupy osadzone w gruncie to gwarancja bezpieczeństwa dla całej konstrukcji, nawet w przypadku wyboru większych gabarytów. Na skonstruowanych podstawach można postawić przecież nawet budowle sporej wielkości. W przypadku budownictwa mieszkalnego nie ma przesłanek do stosowania szalunku stalowego. Doskonale sprawdzą się tekturowe tuleje szalunkowe o dopasowanej długości.

Tuleja szalunkowa co to jest?

Lekkie tuleje mogą powstawać z kartonu. Ich konstrukcja to spiralnie biegnące pasy kilkunastu sklejonych ze sobą warstw tektury. Zewnętrzna warstwa kartonu jest zaimpregnowana. Wewnętrzne ścianki wykłada się antyadhezyjnym papierem, tak przygotowany materiał nie wejdzie w reakcję z betonem.

fot. Tarnopak

Szalunek tekturowy ma przewagę

Nie chodzi wyłącznie o przewagę cenową. Stawia się go szybciej. To idealne rozwiązanie gdy brak potrzeby tzw. powtarzalności słupów w wielkiej skali. Szalunek tekturowy sprawdza się wyśmienicie również gdy istotne staje się uzyskanie po rozszalowaniu gładkiej powierzchni betonu, która nie wymaga dodatkowej pracy i nakładów. Dlatego tekturowe tuleje szalunkowe cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów indywidualnych.

Słupki betonowe pod taras drewniany

Prace rozpoczynają się od planowania i wytyczenia miejsc w których powinny się znaleźć betonowe słupki. Precyzyjnie można to uczynić za pomocą stalowych linek i prętów. Gdy już znane jest ich położenie nawierca się otwory w gruncie do poziomu jego przemarzania i umieszcza w nich tekturowe tuleje szalunkowe. By ewentualnie zwiększyć nośność, przed zabetonowaniem umieszcza się w szalunku zbrojenie. Na ogół zbrojenie to stanowią trzy pręty o średnicy 8 mm połączone ze sobą strzemionami z drutu o średnicy 4,5 mm. Jeżeli taras wykonywany jest od razu po zabetonowaniu słupków, to w jeszcze świeżym betonie warto osadzić od razu metalowe stopy, w których będą zamocowane legary tarasu. Po ich zamontowaniu rozpoczyna się układanie deski tarasowej.

fot. Tarnopak

Montaż drewnianej konstrukcji tarasu

Deski przykręca się wkrętami ze stali nierdzewnej lub mocuje za pomocą specjalnych łączników typu click, które są przytwierdzone do konstrukcji i niewidoczne od strony powierzchni. Pomiędzy deskami należy zachować niewielki odstęp by nie spękały gdy spęcznieją w późniejszym okresie w wyniku wilgoci. W końcowej fazie budowy wszystkie brzegi desek wyrównuje się tak by zachodziły 2-3 cm za brzegi konstrukcji. A następnie przy brzegach montuje się deski czołowe i cały taras czyści się z kurzu i zanieczyszczeń oraz zabezpiecza olejem.

Jak zdjąć kartonowy szalunek?

Można to zrobić już po 3 do 5 dni od zabetonowania. Sam proces demontażu elementu jakim jest tuleja szalunkowa przebiega łatwo i szybko. Zużyty szalunek utylizuje się termicznie w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Więcej o możliwościach szalunku kartonowego można przeczytać na www.tarnopak.pl


5 sierpnia 2020