O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Budowa ogrodzenia z wykorzystaniem tekturowych tulei szalunkowych

Solidne ogrodzenie wymaga fundamentów

Dzisiejsze możliwości architektoniczne sprawiają, że wygląd oraz konstrukcja ogrodzenia są ograniczane jednie wyobraźnią inwestora. Jednak bez względu na to czy „sky is the limit” czy postanawia on twardo stąpać po ziemi, ogrodzeniu wokół posesji zawsze potrzebny jest solidny fundament. Droga na skróty to przepis na problemy, chociażby przy gwałtownych zjawiskach atmosferycznych. Jeśli wybudowanie fundamentów wydaje się zbyt pracochłonne i kosztowne, właściwym sposobem na rozwianie wątpliwości są tekturowe tuleje szalunkowe.

Tuba szalunkowa z kartonu wystarczy

Lekkie tuleje mogą powstawać z kartonu. Ich konstrukcja to spiralnie biegnące pasy kilkunastu sklejonych ze sobą warstw tektury. Zewnętrzna warstwa kartonu jest zaimpregnowana. Wewnętrzne ścianki wykłada się antyadhezyjnym papierem, tak przygotowany materiał nie wejdzie w reakcję z betonem. Konieczność stosowania metali czy tworzyw sztucznych to przeszłość.

Szalunek kartonowy to dobre narzędzie

Szczególnie dla indywidualnych i/lub mniej doświadczonych inwestorów. Stawia się go szybciej. Pozwala na uzyskanie po rozszalowaniu gładkiej powierzchni betonu. Tekturowe tuleje szalunkowe pomagają oszczędzić czas i pieniądze. Ułatwiają uzyskanie oczekiwanych rezultatów.

fot. Tarnopak

Fundament pod ogrodzenie, ale jaki?

Decyduje o tym przede wszystkim materiał z jakiego wykonane jest ogrodzenie.
Płoty wykonane z metalu lub ogrodzenia gabionowe, które składają się z metalowych koszy, to doskonali kandydaci do fundamentów punktowych. A te z kolei najlepiej budować przy pomocy tulei szalunkowych. Dlaczego? To gwarancja gładkiego betonu i łatwego, późniejszego demontażu szalunku. Umieszczone w ziemi betonowe słupki nie przytłaczają swoją kubaturą lekkich w wyglądzie metalowych konstrukcji. Jednak punktowy fundament daje solidne oparcie, które wyklucza pojawienie się jakichkolwiek problemów ze stabilnością ogrodzenia.

Fundament pod ogrodzenie tymczasowe

Jeśli inwestor zdecyduje się na wzmocnienie tymczasowych parkanów fundamentem, to tutaj również pierwszym wyborem powinny być rozwiązania punktowe. Będzie to skutkowało większą trwałością i nawet przy użyciu siatki leśnej czy ogrodowych paneli, nie będzie mowy o prowizorycznym płocie. Taki tymczasowo wzniesiony parkan będzie mógł z powodzeniem przetrwać kilka najbliższych lat.

Tuleje szalunkowe, a głębokość przemarzania

Chodzi tu oczywiście o głębokość przemarzania gruntu. Polska objęta jest aż czterema strefami klimatycznymi, których wyróżnikiem jest odmienna głębokość przemarzania gruntów. Dokładnie tak samo jak w przypadku posadowienia budynków powinno być to brane pod uwagę przy montażu ogrodzeń. Należy dokładnie przeanalizować na jaką głębokość powinny zostać wprowadzone tuleje szalunkowe. Fundament wszelkich parkanów, płotów i ogrodzeń zawsze powinien znaleźć się poniżej strefy przemarzania gruntu. Zapewnia to trwałość i długie, pomyślne eksploatowanie całej konstrukcji.

Więcej o możliwościach szalunku tekturowego można przeczytać na www.tarnopak.pl


27 sierpnia 2020