O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Bębny tekturowe – nieocenione podczas transportu

Transport różnego rodzaju materiałów (sypkich, stałych, półpłynnych) nie należy do najłatwiejszych zadań, a wymagania, jakim muszą sprostać opakowania, są dość wygórowane. Nie chodzi przecież tylko o wytrzymałość i trwałość nawet w trudnych warunkach, ale także o wygodę przenoszenia i relatywnie niską wagę samego opakowania. Wszystkie te wytyczne spełniają bębny tekturowe, które można precyzyjnie dopasować do specyfiki transportowanego w nich materiału.

Opakowania do transportu można wykonać z wielu materiałów, jednak nie każde rozwiązanie jest praktyczne lub zwyczajnie – opłacalne. Metal, drewno, szkło, tworzywa sztuczne – to zaledwie garść przykładów surowców, z których wykonuje się opakowania, przy czym każde z nich ma swoje wady i zalety. Na przykład metal, choć bardzo dobrze zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwala uzyskać dużą szczelność, jest też podatny na korozję. Z kolei niekorodujące szkło łatwo może się rozbić, jest ponadto dość ciężkie. Nie należy też do surowców najtańszych. Tworzywa sztuczne pod wieloma względami świetnie się sprawdzają, bo są lekkie, trwałe, szczelne, ale jednocześnie też… nieekologiczne, bo ich utylizacja jest bardzo trudna i generuje duży ślad węglowy. Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, trudno nie zauważyć, jak praktycznym rozwiązaniem jest tektura, która – wbrew pozorom – wcale nie sprawdzi się wyłącznie do transportu produktów suchych i stałych.

Bęben tekturowy uszyty na miarę

Oferowane przez nas bębny tekturowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach transportu – zarówno drogą lądową, morską, jak i powietrzną. Wykonywane są one z klejonej warstwowo tektury, która jest bardzo solidna, sztywna i wytrzymała na uszkodzenia. Dodatkowo na krawędziach pobocznicy znajdują się wzmocnienia wykonane z taśmy stalowej, które jeszcze bardziej zwiększają żywotność i stabilność bębna.
Dno oraz wieko bębna można wykonać również z tektury, ale także z innych materiałów, np. z płyty pilśniowej, sklejki czy z blachy stalowej (w bębnach tekturowych w wariancie ze stalową obręczą). Zdejmowane wieko mocuje się do pobocznicy bębna za pomocą obręczy zaciskowej, która wyposażona jest w zamek dźwigniowy – dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko wysypania się ładunku podczas transportu. W wersji bezobręczowej dno oraz wieko (z płyty pilśniowej, sklejki lub z tektury) mocowane jest przy pomocy dodatkowego pierścienia z tektury.
Możliwe jest ponadto zaimpregnowanie powierzchni bębna, co dodatkowo zwiększy jego odporność na wilgoć i zapewni wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. W celu ułatwienia przenoszenia, bębny można też wyposażyć w specjalne, ergonomiczne uchwyty.

Oferujemy bębny tekturowe o różnych pojemnościach – od 20 do 300 litrów. Dostępne są średnice wewnętrzne: 312, 392, 475, 500, 550, 571, 584 mm oraz wysokości od 270 do 1570 mm.
Bębny znajdują zastosowanie w transporcie różnego rodzaju materiałów stałych, sypkich oraz półpłynnych o dużej lepkości. Dzięki temu, że posiadają atest UN, można je też wykorzystać do przenoszenia materiałów niebezpiecznych.


23 listopada 2022