Tuleje (formy) szalunkowe wykonane z tektury są doskonałym rozwiązaniem, gdy realizacja inwestycji przewiduje wykonanie dużej liczby słupów lub fundamentów o okrągłym przekroju. Dzięki temu znika problem przygotowania nietypowych szalunków. Tekturowe tuleje to duża oszczędność czasu i niska cena zakupu, co znacznie obniża koszty, a przy tym bynajmniej nie wpływa to jakość wykonania.
Tekturowe tuleje szalunkowe – co to jest?
Tego rodzaju tuleje szalunkowe służą do wykonywania elementów betonowych o przekroju kołowym w różnych wymiarach. Wykonywane są z tektury, a ściślej z kilkunastu jej warstw. Warstwy układane są po spirali, a wewnętrzna ściana tulei wyłożona jest wodoodpornym, specjalnym papierem. Zewnętrzna część, natomiast, pokryta jest impregnatem co zwiększa jej odporność na czynniki atmosferyczne. Należy pamiętać aby tuleje magazynować poziomo, na równym podłożu i nie dopuścić do wgnieceń (zgodnie z instrukcją). Decydując się na ich zakup, warto zwrócić uwagę na doświadczenie producenta oraz czy ten oferuje certyfikat bezpieczeństwa.
Transport tulei kartonowych
Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są tuleje, są one bardzo lekkie – ważą do 5 kg / 1 m. Dzięki temu łatwo je przenosić, lecz do przewożenia na plac budowy przyda się samochód dostawczy lub przyczepa, ponieważ tuby przeważnie mają wysokość od 3 do nawet 4 m lub jeszcze więcej, jeśli produkowane są na zamówienie.
Montaż i demontaż szalunków tekturowych
Szalunki tekturowe pozwalają na wykonanie konstrukcji o różnych wymiarach. Na rynku dostępne są tuleje o przekroju od 150 do 800 mm, w przedziałach co 50 mm, o długościach standardowych 3; 3,5; 4 m. Inne długości oraz średnice są dostępne na specjalne zamówienie. Kolumnę betonową wznosi się na fundamencie, zazwyczaj w formie stopy. Podczas budowy fundamentu przygotowywane jest zbrojenie, które musi być w nim zamocowane. Następnie, na zbrojenie nasadza się kartonową tuleję – ważne jest, aby dobrze ją podeprzeć, by nie przemieszczała się podczas wtłaczania mieszanki betonowej. Jeśli tego nie zrobimy, tuleja szalunkowa uniesie się do góry, a beton wycieknie u dołu. Szalunek wypełniany jest stopniowo, a każda porcja mieszanki musi być zagęszczana wibratorem. Następnie, gdy beton zwiąże, tuleja może zostać zdemontowana. Odpowiednia konstrukcja szalunku tekturowego sprawia, że beton nie przywiera do powierzchni tulei. Po jej usunięciu nie powstają również ślady wgnieceń na przygotowanej konstrukcji betonowej.
Zastosowanie tulei tekturowych – farmy solarne i nie tylko
Tekturowe tuleje szalunkowe znakomicie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie sprawnie i szybko trzeba wykonać dużą liczbę słupów betonowych lub fundamentów punktowych. Dobrym przykładem takiej realizacji są konstrukcje farm solarnych – panele fotowoltaiczne opierane są na ramach stalowych, opartych na licznych fundamentach punktowych. W takim przypadku zastosowanie tulei tekturowych pozwala na jednoczesne ustawianie i zalewanie mieszanką betonową dużej liczby szalunków, określanej nawet w tysiącach. Tym samym daje to możliwość wykonywania kolejnych prac montażowych, zaraz po zastygnięciu betonu. Stosowanie szalunków stalowych nie pozwala na szybkie i tanie ustawianie kolejnych. Te, po wyschnięciu betonu, muszą być za każdym razem demontowane i przenoszone na kolejne stanowiska. Oprócz farm solarnych, tekturowe tuleje szalunki mogą być wykorzystywane w budownictwie przemysłowym oraz indywidualnym – przy montażu konstrukcji tablic reklamowych, słupów oświetleniowych, znaków drogowych, konstrukcjach ogrodzeń, czy do wykonywania kolumn ozdobnych.