O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Słupy i kolumny w nowoczesnym budownictwie

Właściwe rozplanowanie przestrzeni domu umożliwia nadanie całości niepowtarzalnego charakteru. Architektoniczne projekty, których wnętrza zostały oparte na filarach mogą stanowić zarówno dekoracyjny jak i użytkowy walor pomieszczenia. Dzięki odpowiedniej aranżacji rozwiązanie takie pozwala na swobodne a przede wszystkim niebanalne wykorzystanie wolnego miejsca w domowym zaciszu.

Wiele zalet słupów oraz kolumn sprawia, że stają się one obecnie pożądanym detalem występującym w nowoczesnym budownictwie. Przede wszystkim takie rozwiązanie umożliwia zredukowanie ilości ścian pozwalając na uzyskanie efektownej przestrzeni wpisującej się w aktualne trendy stylizacji wnętrz. Z całą pewnością filary również pełnią funkcję konstrukcyjną wspierając strop oraz utrzymując ciężar wyższej kondygnacji przenosząc go niżej.

Nie bez znaczenia pozostaje także walor dekoracyjny takiego elementu. Oryginalne zdobienie filaru może zdecydowanie nadać wyrazu dowolnemu pomieszczeniu. Jednak w jaki sposób sprawić by słup lub filar stał się jednym z atutów pomieszczenia? Na takie pytanie należy odpowiedzieć sobie jeszcze przed etapem prac budowlanych. Dlatego warto poświecić chwilę, aby dobrze przemyśleć decyzję o tym gdzie powinien lub mógłby pojawić się filar oraz z jakich materiałów zostanie wykonany. Warto zadbać również o solidne wykonanie zwieńczeń filaru z sufitem i podłogą. Nie bez znaczenia pozostaje także dobór stylu kolumny tak, aby idealnie komponowała się z ogólnym charakterem pomieszczenia.

Jeżeli musimy wykonać słup betonowy warto zwrócić uwagę na rozwiązanie, które ułatwi i przyspieszy wykonanie słupa i kolumny. Są nim kartonowe tuleje szalunkowe. Ich zalety przedstawiliśmy w poprzednim wpisie. Tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę, że budowa elementów betonowych z użyciem tulei szalunkowej jest bardzo prosta i przy zachowaniu odpowiednich wymagań technologicznych nie powinna przysporzyć problemu. Kluczowym elementem każdego słupa lub kolumny jest zbrojenie, które utrzymuje stabilność tej betonowej konstrukcji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że innego zbrojenia wymaga filar mający pełnić funkcje dekoracyjną, a inny konstrukcyjną.

Podstawowe zbrojenie składa się z pionowych, prostych prętów nośnych oraz łączących je okrągłych strzemion o znacznie mniejszej grubości. Rolą strzemion jest utrzymanie prętów nośnych w odpowiedniej odległości od siebie, a także zapewnienie utrzymania kształtu geometrycznego całego zbrojenia. Dla zachowania odpowiedniej otuliny zbrojenia montuje się też elementy dystansowe, które na początku umieszcza się w dolnej części wykonanego z prętów okręgu, a później, już po nałożeniu tulei, również w górnej części. Na tak przygotowane zbrojenie delikatnie nakłada się szalunek, który należy odpowiednio ustabilizować w pionie, aby nie przechylił się ani nie przewrócił w toku dalszych prac. Jeżeli wykonujemy słup do 3 m wysokości tuleję szalunkową podpieramy w dwóch miejscach: u podstawy i w 2/3 jej wysokości. W tym celu wykonujemy ramkę z desek, która następnie podpiera się skośnie ustawionymi stemplami. Tak wykonany szalunek można zalewać betonem towarowym, który następnie trzeba zawibrować. Po zastygnięciu betonu wystarczy zerwać tuleję szalunkową z wykonanej kolumny. W zależności od potrzeb można przystąpić do wykańczania słupa dowolną metodą.


9 marca 2020