O firmie
Spółka TARNOPAK Sp z o.o. z Jasła jest zakładem zajmującym się produkcją opakowań z tektury, metalu, drewna oraz połączenia tych materiałów. Ze względu na specyfikę działalności celem nadrzędnym Zakładu Produkcji Opakowań TARNOPAK jest dostarczanie swoim klientom wyrobów o najwyższej jakości zapewniając jednocześnie możliwie najmniejszy wpływ na środowisko.

czytaj więcej
Kartonowe tuleje szalunkowe
Pakujemy na okrągło!

Architektura ogrodowa a szalunki tekturowe

Okres wiosenno – letni sprzyja pracy i odpoczynkowi w ogródkach. Szczególnie w czasach gdy przyszło nam się mierzyć z epidemią COVID-19, kiedy możliwości poruszania się i wyjazdu na odległy odpoczynek są ograniczone, ogródki działkowe wracają do łask. W związku z tym wielu z nas postanawia wznosić na ich terenie małą architekturę ogrodową. W jaki sposób mogą się nam wówczas przydać szalunki kartonowe?

Mała architektura ogrodowa to najczęściej drewniane altanki, pergole, zadaszenia czy tarasy. Są one obecnie dostępne w postaci gotowych elementów, które po przewiezieniu na „plac budowy” wystarczy złożyć. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy drewnianą altankę trzeba posadowić na gruncie – oczywiście nie bezpośrednio. Budując dom należałoby wznosić fundamenty. Jednak w przypadku lekkiej altanki wystarczą fundamenty punktowe, tzw. szklanki. Na nich spoczną podwaliny a następnie zostanie na nich wzniesiona konstrukcja altany.

fot. Tarnopak

Najprostszym sposobem na wykonanie fundamentów punktowych są kartonowe rury szalunkowe. Dzięki nim wzniesiemy słupy betonowe, do których zamocujemy podwaliny. Altanki, pomieszczenia gospodarcze czy małe domki letniskowe powinny być wznoszone na 9 – 20 sztukach takich słupów. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku i przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się z planami dostarczonymi przez producenta.

Prace rozpoczynamy od wyznaczenia umiejscowienia fundamentów w terenie. Następnie możemy wykonać wykopy pod rury szalunkowe. Dołki powinny mieć głębokość ok. 150 cm. Średnica przyszłych słupów powinna wahać się pomiędzy 20 cm a 50 cm. Wszystkie słupy powinny trzymać poziom i wypadać w punktach wyznaczonych w rysunku technicznym aby nie doszło do przełamania czy skręcenia ramy altanki. Do wykonywania dołków można użyć wiertnic glebowych / świdrów ręcznych lub maszynowych.

fot. Tarnopak

Po ustawieniu kartonowych rur szalunkowych należy je zaopatrzyć w proste zbrojenie. Instrukcję jego wykonania dostarcza producent rury szalunkowej. Tubę szalunkową należy również podeprzeć od zewnątrz tak aby nie przemieszczała się w trakcie wlewania w nią masy betonowej. W trakcie wlewania betonu należy zadbać o jego równomierne rozłożenie zgodnie z instrukcją.

Po związaniu betonu szalunki można pozostawić w ziemi lub można usunąć widoczną (wystającą ponad poziom gruntu) część. W tym celu należy rurę rozciąć nożem wzdłuż i ją usunąć.

Rury szalunkowe to prosty, tani i powtarzalny sposób na szybkie wykonanie fundamentów punktowych. Prace z rurami szalunkowymi może wykonać szybko i z założeniami projektu nawet domowy majsterkowicz, który w zakresie szalowania, betonowania i wznoszenia konstrukcji nie ma wielkiego doświadczenia.


23 czerwca 2020